Surový korok

Surová kôra je prírodná surovina extrahovaná z vonkajšej vrstvy korku v Portugalsku. Surová kôra sa používa na výrobu prírodných produktov z korku. Často sa používa ako dekorácia terária. Môže to byť aj originálna dekorácia. Nie je ovplyvnená plesňou a vlhkosťou. Ponúkame prvotriednu kôru rôznych veľkostí a tvarov.

Zobrazený jediný výsledok

Čo je surová kôra z korkového dubu?

Surová kôra korkového duba je prírodný materiál získaný z kôry stromu korkového duba (Quercus suber). Ide o druh dubu, ktorý sa vyskytuje najmä v stredomorských oblastiach ako Portugalsko, Španielsko, Maroko a Tunisko. Hlavným využitím kôry je výroba korku, obľúbeného materiálu používaného na uzatváranie vínových fliaš, ale aj v iných výrobkoch, ako sú korkové dosky, podložky pod podlahy a pod.

Surová kôra korkového dubu je vonkajšia vrstva stromu, ktorú je možné každých pár rokov odstrániť bez poškodenia samotného stromu. Proces získavania kôry, nazývaný „odkorkovanie“, je ekologický, pretože nezahŕňa výrub stromov. Keď je kôra odstránená, potrebuje niekoľko rokov na zotavenie, kým sa znova odzátkuje.

Surová kôra z korkového duba má rôznorodé využitie. Využitie nájde pri výrobe izolačných materiálov, ale aj ako dekoratívny prvok pri rôznych remeselných a umeleckých výrobkoch. Okrem toho sa postupom času vyrábajú inovatívne korkové výrobky, ako sú tašky, peňaženky a topánky. V dekoratívnych aplikáciách možno kôru použiť aj na steny ako prirodzený prvok interiérového dizajnu.

Čo sa vyrába z kôry korkového dubu?

Kôra z korkového duba má rôznorodé využitie, tradičné aj moderné. Tu je niekoľko populárnych spôsobov použitia kôry z korkového dubu:
Výroba zátok z fliaš: Ide o jedno z najtradičnejších použití korkovej kôry. Vyrábajú sa z neho korkové zátky, ktoré sa neskôr používajú na uzatváranie fliaš vína a iných nápojov.

Korkové dosky: Kôra je spracovaná a používaná na výrobu korkových tabúľ, na ktoré je možné pripnúť poznámky, fotografie alebo iné informácie.

Podlahové podložky: Korok sa používa pri výrobe podložiek, pretože je pružný, tlmí nárazy a má izolačné vlastnosti, čo z neho robí dobrý materiál na podlahové aplikácie.

Remeselné výrobky: Surovú kôru z korkového dubu možno použiť na výrobu rôznych remeselných výrobkov, ako sú ozdoby, šperky a dekoratívne predmety.

Dekoratívne prvky: Kôra môže byť použitá ako dekoratívny prvok v interiérovom dizajne, najmä na stenách alebo stropoch. Používa sa tiež na výrobu nábytku a dokončovacích prvkov.

Odevy a doplnky: Korok sa používa aj pri výrobe odevov, obuvi a módnych doplnkov. Tieto výrobky sú ľahké, odolné a majú prirodzený vzhľad.

Akustická a tepelná izolácia: Kôra z korkového duba sa môže použiť ako izolačný materiál na zlepšenie akustiky miestnosti a na tepelnú izoláciu.

Tašky a peňaženky: Z korku sa vyrábajú módne a ekologické tašky, peňaženky a iné každodenné doplnky.

Výroba šperkov: Surová korková kôra sa vďaka svojej ľahkosti a nevšednému vzhľadu dá použiť na výrobu originálnych šperkov.

Využitie kôry z korkového dubu je rôznorodé, čo z nej robí všestranný a ekologický materiál. Inovácie v technológii a dizajne prispievajú k neustálemu rozširovaniu zoznamu aplikácií tohto materiálu.