BLOG

Sprejový korok – aplikácia


Ako stavebná veda napreduje, snažíme sa využívať najnovšie technológie na získanie správnych riešení. Niekedy môže táto technológia miešať staré a nové spôsoby a nemusí to byť toxické. Striekaný korok je vynikajúcim príkladom inovatívneho a osvedčeného riešenia vonkajšej úpravy budov, tepelnej izolácie a hydroizolácie s použitím starého prírodného stavebného materiálu.

Sprejový korok je alternatívou k farbe alebo štuku so zmesou 80% korkových granúl a 20% farby na vodnej báze, ktorá je dostupná v mnohých farebných variantoch. Sprejový korok vyzerá veľmi ako štuk. Jeho povrch je štruktúrovaný a jemný na dotyk. Je veľmi podobná farbe, len je hustejšia. Dodáva sa v toľkých farbách ako pri akejkoľvek farbe a môžete ju aj tónovať.

Korok v spreji môžete použiť takmer na akýkoľvek povrch, ktorý natriete tradičnou farbou. Môžete ho nastriekať priamo na všetky druhy vonkajších stien vášho domova. Textúra korku tiež vytvára pekný protišmykový povrch, vďaka čomu je ideálny na terasy a chodníky. Korok nie je taký horúci na dotyk ako murivo a kameň, preto je ideálny na terasy pri bazénoch. Ako alternatívu k striekanej pene môžete použiť aj rozprašovaciu zátku vo výklenkoch vnútorných stien na utesnenie vzduchových otvorov.

Na rozdiel od peny s uzavretými bunkami je korok v spreji priedušný a prepúšťa vodnú paru, čo umožňuje rýchlejšie schnutie. Tento spôsob aplikácie môže tiež chrániť drevené steny pred plesňou a hnilobou tým, že pôsobí ako ochranné spojivo na drevo. Sprejový korok je možné aplikovať aj priamo na vnútorné steny, ak sa vám páči tento štýl vnútorného obloženia.


Korok je vysoko obnoviteľný zdroj, zvyčajne pochádza z federálne chránených lesov certifikovaných Forest Stewardship Council – Forest Stewardship Council (FSC) v Portugalsku. Kôra stromov sa zbiera každých deväť rokov po dobu 150 – 250 rokov. Zber korku stromom neškodí. Okrem toho sú granule používané v sprejovom korku typicky odpadovým vedľajším produktom priemyslu korkových zátok.

Sprejový korok je zmesou 80% korkového granulátu a 20% vodou riediteľnej farby, nanášanej striekacou pištoľou a stlačeným vzduchom. Keďže korok v spreji obsahuje 80 % korku, znižuje uvoľňovanie mikroplastov v dôsledku degradácie farby. Porovnajte to s inými elastomérnymi farbami, kde je namiesto toho viac syntetických zlúčenín.

Sprejový korok veľmi dobre uzatvára medzery a uniká vzduch a tesná budova je veľkým krokom k tepelne efektívnej budove. Korok v spreji je možné aplikovať na akýkoľvek správne pripravený povrch – štuky, oceľ, hliník, drevo, tehla, vinyl, šindle a iné. Môžete ho použiť na širokú škálu povrchov.


Osady i kurz rzadko przywierają do powierzchni korka, a gdy już się pojawią, powierzchnię można zmyć. Po dziesięciu latach wykończenie może blaknąć na słońcu jak każda farba i może być konieczne ponowne nałożenie. Korek w sprayu ma pozornie nieskończone korzyści . Jest surowcem odnawialnym i materiałem budowlanym, to atrakcyjny wybór w szerokiej gamie zastosowań. Stosuje się go w wielu przypadkach, ponieważ przylega do drewna , metalu , plastiku i betonu i stosowany jest zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Działa w każdym klimacie; jest odporny na promienie UV, czynniki atmosferyczne i grad, na wysokie i niskie temperatury, na ścieranie, grzyby i pleśń.

Jest nawet ognioodporny, spełnia europejską klasę E i nie emituje toksycznych oparów, gdy się tli. Korek może zwiększyć ognioodporność zewnętrznej części budynku w regionach podatnych na ogień. Korek w sprayu przyczynia się do izolacji termicznej konstrukcji budynku, uszczelnia szczeliny powietrzne w budynku i pochłania dźwięk. Dodanie korka w sprayu na zewnątrz budynku to prosty sposób na prostą izolację termiczną na istniejącej, wykończonej konstrukcji. Korek w sprayu odpycha wodę (utrudnia wchłanianie wody przez mur), pozostając jednocześnie materiałem oddychającym, umożliwiając przenikanie pary. Jeśli ściany są zużyte, możesz nałożyć na nie korek w sprayu, oszczędzając robociznę i koszty oraz zmniejszając odpady budowlane. Nie pęka i jest bardziej elastyczny niż farba i sztukaterie. Jest hipoalergiczny i samoczyszczący, ponieważ osad i kurz nie przywierają łatwo do jego powierzchni.


Izolačná doska Lambourde


LAMBOURDÉ je rýchly aplikačný systém určený pre nízkohrubú izoláciu a renováciu budov. Používa sa na mechanické pripevnenie k podlahe alebo stene, poskytuje kompletnú tepelnú a zvukovú izoláciu pod povrchom dreva alebo sadrokartónu. Materiál je 100% prírodný. Má jedinečné tepelné a akustické vlastnosti. Materiál sa ľahko inštaluje vďaka zapusteným lištám a ponúka mechanickú stabilitu.


Pracuje vo veľmi širokom rozsahu teplôt, od -180 ° C do 120 ° C. Pri veľmi vysokých teplotách neuvoľňuje žiadne toxické látky ako oxid uhličitý. Celková hustota produktu je približne 110 kg/m3. Trieda reakcie na oheň je v európskej špecifikácii označená písmenom E. Kapacita absorpcie zvuku môže byť pri použití tohto produktu až 59 dB. Vďaka portugalskému riešeniu umožňujú lišty zapustené do korku osadiť sadrokartónové aj OSB dosky.


Po zložení bude doska lambourde odolná voči mnohým chemikáliám, hmyzu a hlodavcom. Môže byť použitý na steny, podlahy a stropy. Používa sa aj na zabránenie úniku chladu z komôr, kde je potrebná nízka teplota. Niekedy sa môžete stretnúť aj s aplikáciou izolácie vibrácií strojov a zariadení. Tento korok je vhodný ako na stavbu od základu, tak aj na renováciu a rekonštrukciu.

Absorpcia vibrácií korkom v priemysle a stavebníctve


Korok má špeciálny vzorec materiálu izolujúceho vibrácie, ktorý kombinuje výkon s ohľadom na životné prostredie. S rozvojom infraštruktúry a urbanizáciou rastie význam kvalitného akustického prostredia pre pohodu človeka.

Ľudia na celom svete si viac uvedomujú vplyv akustiky na ich každodenný život a očakávajú kvalitnejší akustický zážitok.

Na druhej strane trendy v oblasti udržateľnosti, recyklácie a obehového hospodárstva si vyžadujú výraznejšie zameranie na minimalizáciu odpadu a znečisťovanie životného prostredia. Riešenia na izoláciu zvuku a vibrácií na báze korku napredujú, aby splnili tieto tri naliehavé potreby.


Hoci korok má vyšší stratový faktor ako guma – čo je nevyhnutné pre funkciu tlmenia a následne rozptyl energie – antivibračné gumy sú izolačné a ponúkajú veľmi malé tlmenie.

Kombinácia týchto dvoch materiálov ako kompozit korku a gumy poskytuje dodatočné vlastnosti ako materiál izolujúci vibrácie. Žiadny materiál nespája výkonnosť procesu a manipuláciu s takou dokonalosťou a rozmanitosťou, dodávajúc odolnosť voči mechanickým a tepelným vplyvom, ako aj chemickú kompatibilitu vo výrobkoch, ktoré sa dajú ľahko rezať a tvarovať na konečné použitie.


Nezvyčajné vlastnosti korku sa v súčasnosti testujú vo vysokorýchlostných vlakoch. Vo vnútorných podlahách osobných vozňov sa čoraz častejšie vyskytujú špeciálne korkové podlahy v podobe ľahkej kompozitnej konštrukcie. Na oboch stranách sú škrupiny z hliníkovej zliatiny.

Rovnako ako u všetkých modelov mobility je pre spotrebu energie rozhodujúce zníženie hmotnosti železničných vozňov. Požiadavky ako zahrnutie systémov HVAC (kúrenie, vetranie, klimatizácia), zníženie hluku, zvýšená tepelná izolácia, všestrannosť dizajnu a bezpečnostné predpisy pre kolízne konštrukcie majú zvyčajne spoločného menovateľa: zvýšenie hmotnosti. Korkové kompozity ho pomáhajú znižovať.


Korok v modernom umení


V modernom umení hrá korok čoraz dôležitejšiu úlohu. Aj obyčajné zátky od vína sa so správnymi rukami môžu stať umeleckým dielom. Jedným zo súčasných umelcov využívajúcich tento ekologický materiál je Daniel Kubini, narodený v Československu v roku 1983. Efektné veľkoformátové korkové portréty sú vytvorené pomocou korkových uzáverov od vína.

Vo svojom štúdiu na Wasserfeldstrasse dal zvláštny príklad a svoje prvé veľké dielo: Freddyho Mercuryho, bývalého speváka skupiny „Queen“. S 330 hodinami práce a takmer 12 000 korkami vytvoril veľkoformátový obraz. Jeho ďalším dielom je zemeguľa s priemerom 160 cm a výškou 2 metre, ktorú umelec vytvoril za 2 roky, a asi 17 000 korkových zátok.


V inej časti Európy žije Albánec Saimir Strati, ktorého sláva sa ozývala po celom svete. Je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov so šiestimi svojimi obrovskými mozaikami. Strati aplikoval svoju korkovú mozaiku na fasádu hotela Sheraton v Tirane za 27 pracovne náročných dní: 229 764 korkových zátok na ploche 91,87 metrov štvorcových. Stanovil nový svetový rekord pre najväčšiu korkovú mozaiku.

Ešte veľkolepejšie diela sú od Alexandra Farta, známeho aj ako Vhils. Jeho obrovské diela sú určené ako prvok mestskej krajiny. Portugalský umelec Vhils, známy svojimi portrétmi vytesanými priamo do stien budov po celom svete, nedávno experimentoval s korkom a vytvoril gigantickú, takmer frízsku scénu tvárí, slov a vzorov s názvom Contraste.


Prvky diela sa líšia hĺbkou, vďaka čomu sa pri pohybe očí vlní, akoby sa fragmenty dostávali k divákovi. Tváre sú vykreslené v škvrnitej, takmer pixelovej hustote, v určitých uhloch vyzerajú jasne a z iných úplne miznú.

Kontrast je veľký, zložitý, hlučný a kolíše bez ohľadu na to, ako sa naň pozeráme. Dielo je teraz možné vidieť v Covilhã v Portugalsku v dátovom centre Portugal Telecom.


Spôsoby rezania korku


Pri spúšťaní podlahových dosiek alebo upevňovaní korku na obklady stien je rezanie na mieru spravidla nevyhnutné. Pretože korkové panely majú určitú veľkosť, rovnako ako steny alebo podlahy. Možno bude potrebné korkové panely na jednej strane mierne prerezať, aby bol povrch úplne zakrytý a nezostali žiadne hrany.

Predtým, ako začnete rezať, potrebujete správne nástroje. Je potrebné zvážiť vhodné chirurgické potreby. Aký nôž alebo pílu tu môžete použiť, závisí aj od hrúbky zodpovedajúcich korkových platní.

Preto sa odporúčajú nasledujúce nástroje na rezanie: sochársky nôž alebo ostrá rezačka tapiet vhodná na tenké korkové dosky.


Na to však musíte rezať niekoľkokrát, dôležitý je iba ľahký stisk noža, ktorý vám poskytne čistý rezný okraj, aby sa korkový tanier z hrany neodlomil.

Z hrubšej čiapočky môžete použiť puzzle alebo tenké drevené pílové listy. Pri zdvíhaní píly pomaly a bez tlaku

Predtým než to urobíte, musíte pripevniť korkovú dosku medzi dve skrutkové svorky a označiť spojenie pásikom, aby bol rezaný okraj presný.

Ručná píla je naopak vhodná pre panely strednej hrúbky. Opäť musíte dosku stlačiť a pomaly ju píliť.


Pokiaľ ide o pokročilejšie korkové procesy, ktoré sa s väčšou pravdepodobnosťou používajú na výrobu korkového príslušenstva na komerčné účely, treba spomenúť dva: laserové rezanie a CNC rezanie. Prvá je zobrazená vo videu nižšie. Používa sa hlavne na výrobu korkových podložiek

Na druhej strane, CNC rezanie je rovnako presné a používa sa s väčšími viečkami a toto video si môžete pozrieť:


Korkový prášok a granule – ekologické aplikácie


Korkový prášok a granule sú hlavnými vedľajšími produktmi korkového priemyslu, ktorý je jednou z vedúcich ekonomických činností v Portugalsku a ďalších stredomorských krajinách. Predpokladá sa mnoho aplikácií pre tento produkt, od korkových zátok až po aglomeráty a brikety na použitie ako adsorbent pri úprave plynných emisií, vody a odpadových vôd.

Korková biomasa sa používala v pôvodnej forme ako biosorbent pre ťažké kovy a oleje a je tiež prekurzorom aktívneho uhlia na odstraňovanie organických znečisťujúcich látok vo vode a prchavých organických zlúčenín v plynnej fáze.

Použitie korku na riešenie problémov životného prostredia, konkrétne ropných škvŕn, je prvou komerčnou aplikáciou korkového potenciálu sorbentu. Rôznorodosť surovín, ktoré je možné vyrobiť alebo extrahovať z korku, pritiahla pozornosť mnohých vedcovChemické zloženie korku sa študovalo od 18. storočia (Conde et al., 1998), ale úplné znalosti o chemických vlastnostiach korku, a ešte menej o všetkých jeho potenciálnych použitiach a transformáciách, ešte nie sú úplné.

Od začiatku 21. storočia navyše portugalský korkový priemysel investuje do výskumu a vývoja: len v období rokov 2000-2002 bolo zaregistrovaných 35 patentov, zatiaľ čo v predchádzajúcom desaťročí bolo zaregistrovaných iba 19 patentov.

Podľa portugalských noriem NP-114 a NP-273 je korkový prášok materiál s rozmermi menšími ako 0,25 mm (Gil, 1997). V závislosti od pôvodu existujú rôzne druhy korkového prášku: prášok na mletie, granulovanie alebo predbežné mletie; čistiaci prášok, bez znečistenia; dokončovací prášok z rezania a brúsenia; dokončovací prášok pre aglomerované korkové dosky; dokončovací prášok z aglomerovaného korku a kotúčov; izolačný prášok pre korkové dosky (Gil et al., 1986).


Zmes týchto práškov sa považuje za „horiaci prášok“, pretože sa používa na napájanie kotlov kvôli vysokej výhrevnosti (Fernandes et al., 2010; Gil, 1997). Medzi ďalšie aplikácie patrí použitie ako plnivo zmiešané s lepidlami na zlepšenie kvality korkov, výroba linolea, použitie v aglomerátoch, briketách, poľnohospodárskych substrátoch, chemických zdrojoch (extrakty)

Korkový prášok je ekologický a lacný materiál a môže sa tiež použiť na výrobu aktívneho uhlia s vysokým špecifickým povrchom, porovnateľným s komerčne dostupným aktívnym uhlím, alebo sa môže použiť priamo na adsorpciu znečisťujúcich látok ako biosorbent. Komerčne sa používa aj ako absorbent pri úniku ropy


Korok ako základný materiál pre viacvrstvové štruktúry


Korok je perfektný ako stavebný materiál pre rôzne druhy laminátov a podkladov. Môžete ho použiť ako preglejkové jadro alebo do sadrokartónu. Rozsiahle používanie viacvrstvových panelových materiálov z neho urobilo materiál zvolený v niekoľkých odvetviach a aplikáciách, ako sú ploché, plné a viacvrstvové dverné panely, super izolované okenné rámy, deliace panely pre kancelárske aplikácie a námornú dopravu.

Aglomerovaný korok možno považovať za vhodný materiál na použitie ako základná vrstva v sendvičových paneloch: vykazuje vysokú odolnosť proti tepelnému nárazu, dobré izolačné a akustické vlastnosti a vynikajúce vlastnosti tlmenia vibrácií (Gil 2007; Fortes et al. 2004).


Korok je prírodný materiál s bunkovou štruktúrou so zaujímavou sadou vlastností pre sendvičové štruktúry, tj. S nízkou hustotou, veľmi nízkou priepustnosťou pre kvapaliny a plyny, vysokou stlačiteľnosťou a obnovením rozmerov, nízkou vodivosťou, chemickou stabilitou a trvanlivosťou (Pereira 2007).

Niekoľko štúdií už uvažovalo o použití expandovaného korku ako základného materiálu, vč. sendvičové panely s uhlíkovým epoxidom (Reis a Silva 2009; Castro a kol. 2010). Expandovaný korkový aglomerát je 100% prírodný korkový produkt vyrobený z korkového odpadu a zvyškov alebo z priemyselného korkového odpadu nevhodného na iné použitie (Diaz et al. 2003; Ferreira a Pereira 1986; Pereira a Ferreira 1989).


Expandované korkové aglomeráty sa vyrábajú pomocou korkových granúl v uzavretom autokláve pri vysokej teplote (okolo 300 ° C) a tlaku (okolo 40 kPa) bez použitia lepidla (Pereira a Ferreira 1989; Baptista a Vaz 1993).

Tieto podmienky procesu vedú k: expanzii zátkových buniek a termochemickej degradácii bunkovej steny (Pereira 1992), ako aj k uvoľňovaniu vedľajších produktov, ktoré pôsobia ako prírodné lepidlá medzi granulátmi aglomerátu (Pereira 1992; Amen-Chen et 2001; Rosa a Fortes 1988a)).

Také ekologické, ľahké a lacné sendvičové panely je možné použiť ako súčasť nekonštrukčných štruktúr, ako sú priečky. Použitie sendvičových štruktúr za posledné polstoročie neustále rástlo.


Korok – najlepší spôsob, ako získať vŕzgajúcu podlahu


Vŕzgajúca podlaha je všadeprítomný problém a vŕzganie môže byť dráždivé a sťažovať život. Mnoho ľudí toto neznesiteľné kvílenie namiesto boja s ním znáša. Možno je to len preto, že ľudia nevedia, ako sa toho zbaviť.

V závislosti od príčiny škrípania sa dá zvyčajne veľmi ľahko a rýchlo odstrániť sami, bez pomoci špecialistu. Jedným z hlavných dôvodov je, že keď sa dosky zmenšia, vyschnú, tesne do seba nezapadajú a medzi susednými doskami sú medzery. Keď idete po takejto doske, pohybuje sa, dotýka sa susednej dosky a škrípe.


Ďalším bežným problémom vŕzgajúcich podláh je nesprávne alebo nekvalitné upevnenie na nosníky alebo stropné nosníky dosky alebo rozdielne upevnenie dosiek. Je to spôsobené tým, že medzi parketami a betónovým poterom sa usádzajú rôzne sutiny alebo je podpera príliš tenká. Tiež v závislosti od toho, či škrípe celá podlaha alebo jej časti, existuje niekoľko spôsobov, ako eliminovať nežiaduci hluk.

Ak však máte príležitosť a trochu voľného času, môžete použiť korkovú podložku, najlepšie 2 až 3 mm položenú pod uhlom 45 stupňov. V prvom rade je potrebné posúdiť, v ktorom suteréne by mali byť panely umiestnené a čo je najdôležitejšie (ako (a ak je to vhodné)) na úrovni. V tomto prípade stačí tenká korková podložka, ak sa nechystáte použiť hrubšie podložky so švami v jednej rovine so spojmi panelov.


Expanzia na stenách je opäť potrebná, pretože ako sa teplota zvyšuje, panely môžu zväčšovať svoj objem, ktorý sa zväčšuje a začína praskať alebo sa medzi panelmi vytvoria medzery. To zase spôsobuje infiltráciu vody a výskyt ďalších trhlín.

Čo keby to nebolo vŕzganie celej podlahy, ale iba jej časť, čo je prípad, keď sú najbežnejšie miesta spravidla pozdĺž chodníkov z miestnosti do miestnosti. V problémovej oblasti je potrebné urobiť dieru 8 mm vrtákom.

Rúru vložte pod uhlom 45 stupňov do otvoru pod doskami a pred trepaním fľaše asi 30 sekúnd stlačte montážnu penu. Materiál sa hromadí po 2-3 hodinách, potom môžete v tomto mieste ľahko chodiť. Praskanie by nemalo nastať.


Korok v podkroví – funkčné riešenie


Korok v podkroví je osvedčená izolácia vyrobená z priedušných a difúzne odolných materiálov. Takáto podlaha nestarne, má nadpriemerné zvukovoizolačné vlastnosti a je veľmi odolná. Vďaka prírodným bublinám, ktoré sa tvoria počas prirodzenej expanzie korkového materiálu pri tepelnom spracovaní, má veľmi dobrú tepelnú akumulačnú kapacitu.

Voľba korku má tiež dôležitý vplyv na bezpečnosť v prípade požiaru. Korok sa rýchlo nezapáli, jednoducho žiari a je produktom toho, čo sa nazýva samozhášavé. K mnohým výhodám patrí odolnosť voči hnilobe, hubám a plesniam a po krátkom vetraní prakticky bez zápachu. Najčastejšie je taký korok položený na dosky OSB alebo priamo na podpery podkrovia.


Korok je vhodný aj na izoláciu strechy. Expandovaný korok je napríklad prilepený alebo pribitý k vnútornému povrchu strechy, čo v prípade stavebnej lišty nie je náročná úloha. Tieto panely sú ľahké a dajú sa ľahko rezať. Z tohto dôvodu sú skvelé na otepľovanie a odhlučnenie.

Izolačné korkové panely sú k dispozícii v rôznych hrúbkach. Čím je film hrubší, tým lepšie izoluje. Na izoláciu strechy korkom sa odporúča použiť pláty hrubé asi 15 cm. Aby sa zabránilo tepelným stratám tepelnými mostmi, panely je možné k sebe ukladať diagonálne. Vďaka tomu bude izolácia v týchto ťažkých oblastiach účinnejšia.

Prírodný korok pri rybolove


Lov na plávajúcom korku je pre pobrežný rybolov zásadný. Prírodné korkové plaváky, kedysi vyrobené hlavne z vínnych zátok, sa používajú a často používajú pri rybolove a rybolove. Zatiaľ čo ho rybári používajú z iných materiálov ako plavci, rybári označia polohu háčika korkom zatiahnutím za laná, ktoré obklopujú rybárske siete.

Korok sa tu používa predovšetkým pre svoju vztlak. Na rozdiel od penových a plastových plavákov vyrobených v továrni majú tieto plaváky veľkú váhu, takže súprava s nimi letí do požadovaného bodu bez toho, aby ich rozptyľoval vietor.

Unikátna štruktúra vzduchom plnených korkových buniek robí prírodný korok ľahším ako voda. Na internete nájdete mnoho rybárskych obchodov, ktoré predávajú korkové plaváky alebo rybárske prúty s prírodnými korkovými držadlami, pretože nie sú také klzké ako plastové držadlá.


Na mnohých miestach, najmä v Stredomorí, sa kvôli dostupnosti používa častejšie ako iné materiály. S trochou času a pevnej vôle môžete korok plávať aj sami.

Návody na kutilstvo navrhujú vyvŕtať 3 mm dieru v strede zátky na víno a naplniť ju bambusovou tyčinkou. Použitím schválenej vŕtačky a brúsneho papiera dodáte korkovej zátke charakteristický tvar slzy, skrátite tyč a plavák zakončíte poistkou na druhej strane. Potom špičku omotajte niťou a v prípade potreby natrite tak, aby bola na vode viditeľná. Nasleduje ukážkový video návod, ako si to urobiť sami doma.

https://www.youtube.com/watch?v=JWUBnmM__cw


Granulovaný korok sa naopak niekedy používa ako prísada do návnad. To je napríklad prípad návnady na kapry. Vďaka tomuto prídavku sa do korkových loptičiek používaných pri rybolove zmestí typická proteínová guľa podobnej veľkosti. Pretože korok je prírodný produkt, ktorý veľmi dobre pláva, korkové granule sa pridávajú do základných potravinových zmesí na výrobu pop-up guličiek alebo návnad so zníženou hustotou.


X
Objednať vzorky korku
Copy link