Korkové zátky

V našom sortimente nájdete fľaškový korok v rôznych tvaroch a pre mnoho aplikácií. Máme ako víno, tak aj zátky z dávkovača, napr. na riad s olejom. Sklenené korky s korkom sú ideálne ako nádoba na korenie alebo po naplnení sušenými kvetmi ako originálny svadobný darček. Okrúhle uzávery sú opäť dobrou alternatívou k skleneným uzáverom. Korkové gule môžete použiť na vytvorenie originálneho prívesku na kľúče.


Zobrazuje sa všetkych 12 výsledkov

Prečo sa vo fľašiach na víno používa prírodný korok?

Existuje mnoho dôvodov, prečo je korok najčastejšie používaným uzáverom vínových fliaš. Po prvé, má dlhú históriu používania a povesť vysokokvalitných tesnení. V skutočnosti sa korok používa na pečatenie vína už od 14. storočia. Okrem toho je korok účinným tesnením, ktoré zabraňuje prenikaniu kyslíka do vína, čím ho chráni pred oxidáciou a znehodnotením.

Korok sa tiež pomerne ľahko vyrába a je dostupný v širokej škále veľkostí a tvarov, aby vyhovoval potrebám vinárov. Korok je navyše prírodný, biologicky odbúrateľný a udržateľný produkt. Vďaka tomu je obľúbenou voľbou pre tých, ktorí chcú minimalizovať svoj vplyv na životné prostredie. Korok stále tvorí 70 percent všetkých uzáverov vínových fliaš. Jedinou nevýhodou uzáverov z prírodného korku je možnosť trichlóranizolu, ktorý je známy aj ako „zanášanie korku“.

Či už ste milovníkom vína alebo len príležitostným pijanom, príťažlivosť uzáverov vínových fliaš nemožno poprieť. Od tradičných korkových uzáverov až po moderné skrutkovacie uzávery, je k dispozícii mnoho rôznych typov uzáverov, ktoré udržia vaše víno čerstvé a chutné. Zatiaľ čo každý typ má svoje výhody a nevýhody, korok je zďaleka najobľúbenejšou voľbou pre túto kritickú úlohu. Ak teda hľadáte uzáver na fľašu vína, ktorý poskytuje vzduchotesné tesnenie a zachováva chuť a vôňu vína, nehľadajte nič iné ako korok.

 

Aký je proces výroby zátok na víno?

Zber kôry: Proces začína zberom kôry z korkového duba. Táto kôra pochádza najmä z dubu korkového (Quercus suber), ktorý rastie najmä v oblasti Stredozemného mora.

Sušenie kôry: Zozbierané korkové zátky sa potom sušia vonku na slnku po dobu najmenej niekoľkých mesiacov. Toto sušenie je určené na odstránenie vlhkosti z korkových zátok a zlepšenie ich kvality.

Triedenie a triedenie: Po vysušení sa kôra triedi a triedi podľa kvality. Korky sú hodnotené podľa hustoty, elasticity, textúry a ďalších parametrov.

Pôsobenie pary: Korkové zátky sú potom v špeciálnych komorách vystavené pare, ktorá má korok zmäkčiť, uľahčiť spracovanie a zlepšiť elasticitu.

Mechanické spracovanie: Po úprave parou sa korkové zátky narežú na vhodné dĺžky a následne sa mechanicky opracujú. Pri tomto procese sa vytvarujú konce zátok a odstránia sa prípadné chyby.

Triedenie a leštenie: Korkové zátky prechádzajú procesom triedenia, ktorý zahŕňa ich triedenie podľa veľkosti. Potom sú leštené, aby získali hladký povrch.

Testovanie kvality: Počas výrobného procesu sú korkové zátky podrobované rôznym testom kvality, vrátane testov na tesnosť, hustotu, elasticitu a iné. Cieľom je odstrániť nekvalitné dopravné zápchy.

Balenie a distribúcia: Po dokončení výrobného procesu sú korkové zátky zabalené a pripravené na odoslanie výrobcom vína. Môžu byť dodávané v rôznych formách v závislosti od preferencií výrobcov vína, ako sú korkové zátky z jedného kusu, aglomerované zátky alebo technické zátky.

Korková zátka je nevyhnutná na skladovanie piva na dlhšiu dobu
Korková zátka je nepochybne najlepší spôsob, ako uzavrieť fľaše vína.

A čo pivo? Aký je rozdiel medzi korkovou zátkou a uzáverom fľaše?
Pre kvalitné remeselné pivá, ktoré kvasia vo fľaši (hovorí sa tomu druhotné kvasenie alebo druhotné kvasenie) a môžu dozrievať v pivnici, je korková zátka nevyhnutná.

prečo? Refermentáciou vo fľaši totiž vzniká plyn, ktorý je držaný korkovou zátkou, ktorá vďaka svojej pružnosti umožňuje malé zmeny tlaku (ako šampanské) bez straty tesnosti.

Na pivá s uzáverom, mechanickým uzáverom alebo na pivá v plechovkách nemožno odkazovať z dôvodu výbuchu fľaše alebo plechovky.

Druhá fermentácia zahŕňa pridávanie kvasníc a cukru počas fľaškovania. Pivo potom dozrieva vo fľaši, čo umožňuje kvasinkám robiť svoju prácu. Vývoj tohto obzvlášť zložitého procesu trval generácie. Druhá fermentácia dáva bohatú a typickú chuť. Čím je pivo staršie, tým má výraznejšiu vôňu a výraznejšiu chuť a farbu.

Takže nielen víno môže dozrievať v pivnici. Mnohé pivá sa časom zlepšujú. Na umožnenie tohto procesu má požadované vynikajúce tesniace vlastnosti a výkon iba korková zátka.

Bez korku by umenie konzervovania a dozrievania vína nedosiahlo takú sofistikovanú úroveň, akú poznáme dnes. Vysokokvalitné remeselné pivá idú rovnakou cestou.